Bačkůrky, botičky nebo ponožtičky?

S rostoucím břichem a zmenšujícímu se oblečení na mém těle si uvědomuji, že příchod naší druhé dcery tady bude „cobydup“. A také, že se prcek narodí v březnu, kdy ještě bývá docela zima, letos mám pocit, že v březnu teprv budou závěje sněhu 😀 a proto jsou potřeba teploučké doplňky nejen na hlavičku ale i na nožky.
Návodů na botičky je na internetu spousta, ale já mám vždycky to štěstí, že sáhnu po přízi, která tomu danému návodu nevyhovuje a mám buď botky maličké nebo naopak – to častěji – obří.
U tohoto návodu jsem se inspirovala a částečně jej převzala na blogu fizule71, jen jsem jej trochu počtově upravila tak jak háčkuji já.
Návod lze samozřejmě použít také pro háčkování botiček pro nedonošeňátka, k čemuž se také chystám, ať nedonesu do porodnice těm prckům jen samou čepici, na kterých už usilovně pár týdnů po chvilkách pracuji.
Háčky do ručky a jdeme na to!
Já dnes sáhla po přízi, kterou jsem si objednala z jednoho velkoobchodu, musela jsem si ji prostě osahat a zkusit jak se z ní dělá, než Vám ji třeba objednám na náš shop www.mojegalanterka.cz a mým výběrem prošla, akrylová, příjemná příze, ani tenká ani hrubá, prostě tak akorát. Jde o přízi ZAMBAK od výrobce Kartopu. Příze s parametry: 100g/133m. Háček jsem použila číslo 4,5.

Uháčkujeme 6 + 2 řo (řetízkové oko). Do třetího oka od háčku uh. (uháčkujeme) první PDS, dále háčkujeme do každého oka jeden pds (do 4). celkem jich máme na této straně řetízku pět.
Do posledního (vrcholového) oka uh. 7 PDS.
Pokračujeme na druhé straně řetízku: 4 PDS, do posledního oka 5 PDS.

Druhá řada: 2řo (nahrazující první PDS), 2 PDS do jednoho, 4 PDS. Teď jsme opět v místě vrcholového oka (špička botičky) a háčkujeme: 2 PDS, 1 PDS – toto opakujeme celkem 4x.
3 PDS a v místě paty: 2 PDS, 1 PDS, 2 PDS, 1 PDS, 2PDS – ukončíme pevným okem.

Chodidlo mi teď měří cca 9cm.

Horní část botičky:
první řadu háčkujeme za zadní nit, aby se nám botka krásně tvarovala nahoru.
2 řo, 6 PDS,
2 PDS sháčkujeme, 1 PDS – opakujeme celkem 4x
do konce řady uh. pouze PDS (12)

Druhá řada: PDS a v místě špičky, kde jsme sháčkovávali v minulé řadě, budeme sháčkovávat znovu a to sloupky po stranách prvního sháčkování.

Třetí řada: PDS do PDS a v místě špičky sháčkujeme 5PDS najednou, do konce řady opět PDS do PDS.

Čtvrtá, pátá a šestá řada také PDS do PDS a sedmá řada pouze KS, nebo můžete zvolit nějaký ozdobný lem – např. obloučky.

Závěrem uháčkujeme řetízek cca z 50 řo. Vznikne nám šňůrka, kterou budeme botky stahovat miminku na nožičce.

Přeji krásné háčkování 🙂

♥   Zapojte se také do FB skupiny o háčkování s příjemnou tvořící atmosférou, kde se vzájemně inpirujeme.