Pacific Chunky

Ahoj! Tak máme podzim v plném proudu, všude samé listí a vypadá to, že brzo napadne i nějaký ten snížek. Dny se krátí, a mi tímpádem vzniká více prostoru na háček.
Už dlouho jsem chtěla vyzkoušet čepici, která je háčkovaná jako obdélník a jen sešitá. Vypadá totiž jako pletená a já si s těma jehlicema prostě nerozumím! XY pokusů a nic z toho většinou. Mám pocit, že to strašně trvá a ještě se mi ty jehlice pletou do sebe a vůbec…raději zůstanu věrná háčku.
A jelikož na nás náš dodavatel chrlí jednu novinku za druhou, volba byla jasná.

Pacific chunky!

Vždy mě zajímá, co název příze znamená v překladu. Někdy jde přeložit krásně, jindy váhám, ale tady je to naprosto jasné!
Chunky (čti čankí) – tlustý 😀 no vážně! Je to totiž „kolegyně“ od příze pacific.
Složením 20% vlny a 80% akrylu. Nebude kousavá? Já jsem na tyto věci docela cíťa a můžu říct, že ne! Je naprosto luxusní a má nádherné melírové přechody. Asi zkusím ještě jednu „umotat“ z nějaké klučičí barvy. Barvičku, kterou jsem použila na návod, si vybrala sama Terezka. Je to číslo barvy 306. Použila jsem háček číslo 4. Zkoušela jsem i č. 5, ale měla jsem moc velké díry a rozčilovaly mě 😀

A návod? Nic těžkého, opravdu.

Uháčkujeme si řetízek – tak douhý, jak dlouhou chceme čepici –  Terezka má délku (celkovou) 39cm (toto je měřeno od lalůčku k lalůčku -náušnicové dírky – přes temeno hlavičky, jakoby měla nasazené sluchátka), vydělíme 2 = 19,5cm je tedy délka čepice. Plus přičteme cca 5cm na rantl (opět pomůcka pro menší nebo větší čepice – je to 1/4 délky).
Po uháčkování řetízku pokračujeme v háčkování tam a zpět polodlouhými sloupky (PDS) za zadní nit. Tím nám vzniká vzorek, který působí jako pletenina. Háčkujeme do té doby, než máme obdélník velký jako obvod hlavy (u nás 49cm). Jelikož čepice pruží, ubrala jsem 2cm. Ale doporučuji zkoušet, zkoušet a zkoušet.

 

 

 

Takto uháčkovaný obdélník sháčkujeme nebo sešijeme – po té krátké straně. Ustříhneme dostatečně dlouhou přízi, kterou budeme sešívat vršek. Nabírala jsem při sešívání každy ten vystouplý sloupek – mrkněte na fotku, hned vám bude jasnější který myslím.

 

 

 

 

 

 

A stáhneme. Nit zapošijeme, čepičku převrátíme a ohneme lem a je hotovo!
Je to jednoduché, co říkáte?

 

 

♥   Zapojte se také do FB skupiny o háčkování s příjemnou tvořící atmosférou, kde se vzájemně inpirujeme.